Darbe turime visokių iniciatyvų dėl „duomenų temos” gerinimo. Įvairių dalykų mes jau ten pridarėme: ir bendruomenę kuriame, ir naujokus analitikus konsultuojame ir t.t.
Dabar vėl užvirė diskusijos apie projektų dokumentacijų platformą. Idėja tokia – sukurti platformą, kurioje būtų kaupiama informacija apie visus mūsų duomenų analitikos projektus. Taip bus norima palengvinti projektų perdavimą ar užtikrinti sklandesnį darbą, atostogų, ligų ar išėjimo iš darbo atveju.
Iš pirmo žvilgsnio skamba neblogai. Bet aš į šią idėją žiūriu skeptiškai. Jau ne kartą bandėme kurti projektų dokumentacijas, ir niekada iš to nebuvo jokios realios naudos.
Kodėl? Ogi todėl, kad:
- Neįmanoma visko aprašyti. Pabandyk detaliai aprašyti kiekvieną projekto žingsnį, kiekvieną transformaciją, kiekvieną kodo eilutę… Nu niekaip! Juk projektuose būna tiek daug niuansų, kad net ir pats projekto autorius gali visko neatsiminti.
- Svarbios detalės pasimiršta. Dažniausiai dokumentacijos tvarkomos jau projektui pasibaigus. O tada jau būna sunku prisiminti visas smulkmenas, kurios galėtų būti svarbios.
- Niekas nenori gaišti laiko. Sąžiningai ir kruopščiai aprašyti projektą reikia labai daug laiko. Gal net tiek pat kiek reikia pačiam projektui. Nu kas nori tiek laiko skirti? Tuo labiau, kad užsėmimas tekstų rašymu, dažnam analitikui yra kančia.
- Lengviau „lįsti” į kodą pačiam. Dažniausiai perimant projektą iš kito analitiko, jis pats gali viską papasakoti ir paaiškinti. O jei ne, tai visada galima pačiam pasigilinti į kodą ir suprasti, kaip viskas veikia. Dokumentacijos skaitymas tokiu atveju tik atimtų laiką, o ir ne visada ten rasi reikiamus atsakymus.
- Dokumentacijos greitai pasensta. Užbaigti projektai dažnai būna atnaujinami, keičiami, koreguojami ir vėl tada galvos skausmas sudokumentuoti tuos visus jų pokyčius. O jei dokumentaciją atnaujinti užmirštama?
Žodžiu, manau, kad projektų dokumentacijos – tai tik laiko ir resursų švaistymas. Tiesa, yra ir viena teigiama šios istorijos pusė. Mūsų naujokas, kuris kuria tą dokumentacijos platformą, bent jau gaus geros praktikos su Python ir Streamlit 🙂